Gündem

Kilisli Gazeteci Hıncal Uluç vefat etti

Sabah Gazetesi’nin usta yazarı ve spor yorumcusu Hıncal Uluç hayatını kaybetti. Bir süredir hastanede tedavi gören Uluç 83 yaşındaydı. Hıncal Uluç, uzun yıllardır devam ettiği köşe yazılarıyla Türk gazeteciliğinin duayen..

Kilisli Gazeteci Hıncal Uluç  vefat etti

Sabah Gazetesi’nin usta yazarı ve spor yorumcusu Hıncal Uluç hayatını kaybetti. Bir süredir hastanede tedavi gören Uluç 83 yaşındaydı.

Hıncal Uluç, uzun yıllardır devam ettiği köşe yazılarıyla Türk gazeteciliğinin duayen isimlerinden biri olarak biliniyordu.

HINCAL ULUÇ 17 YAŞINDA GAZETECİLİĞE BAŞLADI

17 yaşında gazetecilik hayatına başlayan duayen gazeteci 1990 yılından beri Sabah Gazetesi’nde köşe yazılarına imza atıyordu. Uluç ayrıca A Spor’da spor yorumculuğunda da bulunuyordu.

Köşe yazıları ve spor yorumculuğuyla tanınıyordu

1 Kasım 1939 tarihinde Kilis’te dünyaya gelen Hıncal Uluç; Türk gazeteci, köşe yazarı ve spor yorumcusudur. Uluç, son olarak Sabah gazetesinde köşe yazıları yazıyordu.

Ayrıca A Spor’da yayınlanan Hıncal Uluç ile Baş Başa programında spor yorumculuğu da yapmaktaydı.

1952 yılında Antakya’da ortaokula başlayan isim geri kalan eğitimini de Ankara Kurtuluş Lisesinde bitirmiştir. 1980 yılına dek Ankara’da kalan Uluç, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesine yazılmış, bir sömestr sonunda yeniden Ankara’ya dönüş yapmıştır. Ankara’ya dönmesinin ardından diğer sene Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini kazanmıştır.

Askerden döndüğü 1967 yılında, eski Yenigün ekibinin çıkardığı Yankı gazetesinde çalışmaya başlayan isim, 1980 senesinde ise Gelişim Yayınları’nın sahibi Ercan Arıklı ile bir dergi çıkarmak üzere İstanbul’a gelmiştir ve Zafer Mutlu’nun daveti ile 1990 senesinde Sabah gazetesinde yazılar yazmaya başlamıştı.

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL