Gündem

Akşener: Ülkede mevsimlik merkez başkanı var, Birden fazla nebati var Çorap üreticisi ise bakan yardımcısı oldu

Akşener: Ülkede mevsimlik merkez başkanı var Birden fazla nebati var Çorap üreticisi ise bakan yardımcısı oldu   Esnaf ziyaretleri için Kilis’e gelen İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener esnaf ziyareti öncesi..

Akşener: Ülkede mevsimlik merkez başkanı var, Birden fazla nebati var Çorap üreticisi ise bakan yardımcısı oldu

Akşener: Ülkede mevsimlik merkez başkanı var Birden fazla nebati var Çorap üreticisi ise bakan yardımcısı oldu

 

Esnaf ziyaretleri için Kilis’e gelen İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener esnaf ziyareti öncesi basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin kardeşi deneyimli iş insanı Seydullah Nebati “Yarınki Merkez Bankası toplantısının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Merkez Bankası’nın bence pas geçmesi lazım. Ama kanaatimce bir puan falan gibi bir indirim yapacaktır” açıklamasının ardından bakan yardımcılarının gece yarısı görevden alınması ve faiz indirimi bilmesinin bakanlığı kim yönetiyor sorununu yanıtladı

Akşer yaptığı açıklamada, dün yapılan açıklamandan önce dolar kaç paraydı şimdi dolar kaç para dün yapılan açıklamada dolar alıp şimdi satan kaç lira kazandı. Dolayısıyla bunun adı içeriden bilgidir, kanunsuzdur suçtur,  bu konuda ben harekete geçerler mi bilmem ama savcıların bunu duymasını beklerim ha onlar duymuyorsa sayın Erdoğan’ın duymasını beklerim. Tek adam olduğu için, dolayısıyla kim yönetiyor sorusuna gelince öyle görünse de her şeyin yönetici bir kişidir oda sayın Erdoğan’dır. Onun yazlık ve kışlık mevsimlik Merkez bankası başkanları var ülkemizde, anlaşılıyor ’ki birden fazlada Nebatimiz var.

İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı Ümit Özlale ise yeni atanan Hazine ve Maliye Bakan yardımcısının çorap üreticisi olduğunu Nureddin Nebati gilin konfeksiyoncu olduğunu söyledi. İyi Parti iktidarında sanayici ve esnafa her türlü kolaylığı sağlayacağız ama Hazine  ve Maliye Bakanlığında hiçbiri görev alamaz dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Asgari ücretle ilgili olarak 4 bin lira artı 550 lira da işverene kaynak desteği önermiştik. Demek ki, muhalefete kulak vermek herkesin işine yararmış” dedi. İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı Ümit Özlale de faiz indirme süreci ile ilgili, “Yeni Merkez Bankası Başkanı açıklamalarıyla beraber faiz indirimi sürecinde, Türk lirasının yüzde 50’nin üzerinde değer kaybı var. Bu bir ekonomi modeli değil, beceriksizlerin yönetimde olduğu ve faturayı bizlere ödettiği hatalar zinciridir” değerlendirmesini yaptı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı Ümit Özlale ve Genel Başkan Danışmanı Bilge Yılmaz ile Kilis’te basın toplantısı düzenledi.

Akşener, asgari ücret karır ile ilgili “Asgari ücretle ilgili olarak 4 bin lira artı 550 lira da işverene kaynak desteği önermiştik. Demek ki, muhalefete kulak vermek herkesin işine yararmış” dedi.

Akşener, Kilis ve diğer illerde yaptığı ziyaretlerde karşılaştıklarına ilişkin, “Bugün her ne kadar AKP’nin milletvekillerinden çıkıp aç insan yok bu ülkede diyeceklerse de bugün kadın kulağıma fısıldadıkları çok acı. 15 gündür yemek pişirmedim diyen 75 yaşında bir kadınla karşılaştım. İşsiz genç sayısını izah etmek mümkün değil” diye konuştu.

Akşener, “Ben her şeyi bilenlerden değilim” dedi ve ekonomi konusundaki değerlendirmeleri için sözü Özlale ve Yılmaz’a bıraktı.

“BU BİR EKONOMİ MODELİ DEĞİL, HATALAR ZİNCİRİDİR”

Özlale, faiz indirme politikaları ile ilgili, “Yeni Merkez Bankası Başkanı açıklamalarıyla beraber faiz indirimi sürecinde, Türk lirasının yüzde 50’in üzerinde değer kaybı var. Bu bir ekonomi modeli değil, beceriksizlerin yönetimde olduğu ve faturayı bizlere ödettiği hatalar zinciridir” dedi. Özlale, asgari ücret ile ilgili de, “4250 lira çalışan eline ücret geçmesi bizim tercih ettiğimiz bir miktardır. Bununla beraber, bugün işverene maliyet yüzde 40’ın üzerinde artmıştır. Elektrik fiyatlarının, üretim maliyetlerinin arttığı bir dönemde işverenin üzerine yüzde 40’ın üzerinde maliyet eklemek ne istihdamı artırır ne enflasyonu düşürür” dedi.

Özlale’nin açıklamaları özetle şöyle:

ASGARİ ÜCRET SIK SIK GÜNCELLENSİN: Bizim itirazımız şuydu, asgari ücreti tabii ki arıtalım ancak devlet işveren üzerindeki iş gücü maliyetini düşürsün. Bize kaynağınız nerede diyorlardı. Son üç aydaki para politikası kurulu kararlarıyla Türkiye 3 katı kadar bütçeyi kaybetti. Önümüzdeki sene almaktan vazgeçilen 335 milyar liralık bir vergi harcaması var. Bu para doğru yere kullanılsaydı işverenin maliyeti azalır, istihdam artardı.  Bugünkü Merkez Bankası kararları ilk asgari ücret zamlı maaşı eline geçmeden, enflasyon yoluyla o maaşı elinden alacak. Enflasyon artacak. Bir önerimiz daha var. Asgari ücreti 3-4 ay boyunca sık sık güncelleyelim. Bunu yapabilecek kaynak var. Mevcut bütçe içerisinde de var, liyakatli insanlar başa gelirse de var.

DIŞ BORÇ STOKU 4.8 TRİLYON ARTTI: Eylül ayında Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu’nun açıklamalarından itibaren dış borç stoku 3.25 trilyon TL artmıştır. Yine o zamanki TL’nin değer kaybından dolayı kamu özel iş birliğindeki maliyet 1.14 trilyon arttı. İki önceki bakanın iç borçlanmayı döviz ve altınla yapmasından dolayı fatura da 400 milyar lira artmıştır. Bunları topladığınızda sadece 3 ay içerisinde dış borç stokumuzun 4.8 trilyon arttığını görürsünüz. 2022 yılı şu an mecliste görülen bütçenin 2.75 katı kadar parayı biz son 3 ayda bu beceriksiz Merkez Bankası Başkanı ve Cumhurbaşkanı yüzünden kaybettik. Bu ülkenin kaynakları var. Bu ne demek? Son 3 ayda hepimizin cebinden 57 bin lira çıkmış demektir. 2 günden beri geziyoruz bu 57 bin liranın binde birinde 1 gününü geçirmeye çalışan vatandaşlar var. Bugün bizim itirazımız bu yönetim sisteminin keyfiyeti ve iş bilmezliği başa getirmesinden dolayı halkımıza getirilen faturadır.

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL