Siyaset

Deva Partisi İl başkanı Yedilioğlu Kilis’in üzüm üreticileri özel içki şirketlerinin iki dudakları arasına mahkum edilemez

Deva Partisi İl başkanı Yedilioğlu Kilis’in üzüm üreticileri özel içki şirketlerinin iki dudakları arasına mahkum edilemez DEVA Partisi İl Başkanı mustafa Yavuz Yedilioğlu Kilis’in üzüm üreticileri özel içki şirketlerinin iki..

Deva Partisi İl başkanı Yedilioğlu Kilis’in üzüm üreticileri özel içki şirketlerinin iki dudakları arasına mahkum edilemez
Deva Partisi İl başkanı Yedilioğlu Kilis’in üzüm üreticileri özel içki şirketlerinin iki dudakları arasına mahkum edilemez
DEVA Partisi İl Başkanı mustafa Yavuz Yedilioğlu Kilis’in üzüm üreticileri özel içki şirketlerinin iki dudakları arasına mahkum edilemez, edilmemelilerdir.
İl Başkanı Yedilioğlu yaptığı açıklamada, Yaş üzüm fiyatlarıyla ilgili açıklanan 2,30 TL çok komik bir rakamdır bu rakam adeta üzüm üreticileriyle dalga geçmek,onların emeklerini heba etmek ve Kilis’te bağcılığı bitirmek üzere verilen bir rakamdır.
Kilis’te bağcılık yüz yıllarca önceye dayanmaktadır. Evliya Çelebi Seyahatnamesin de Kilis için 40 çeşit üzüm veren bağlar ortasında bir kent diye söz eder. Tarım alanlarının %15’i üzüm olan Kilis’imizde bu fiyat bağcılığı bitirmeye yönelik bir fiyat olarak algılanmaktadır. Bir çiftçimiz bir camii tuvaletinin bile 3 TL olduğu günümüzde kaliteli Kilis üzümüne verilen 2,30 lira akıllara ziyan bir fiyattır dedi. Üzüm üreticileriyle bir araya geldiğimizde en az 5 TL üzümün kilo maliyetiyken 2,30 lira ile şaşkına döndük, bizi bağlarımızı sökmeye yönlendiriyorlar dediler.
İklimimizden dolayı üzümümüzün özel bir aroması vardır gündüzün sıcak,gecenin serin olması ortalama şeker oranını
%22-%25 seviyelerine çıkarmaktadır. Kilis’imiz de üzüm çeşidimiz baya fazladır
Yediveren,Dökülgen,Kilis Karası,Urumu,İnek memesi, Dımışkı, Hömmusu bunlardan bazılarıdır.
Çifçiye emeklerinin karşılığı verilmeli, Kilis’in sembolü olan üzüm bağları heba edilmemelidir. Bu konuda özellikle iktidara önemli işler düşmektedir yapılacak projelerle Kilis’li üreticiler yabancı içki fabrikalarının boyundurluğundan kurtarılmalı ve gerçek emeklerinin karşılığını almaları sağlanmalıdır.
bir üreticimizin dediği gibi ‘Başkanım bunlar ekonomiyle geldiler ekonomiyle gidecekler.
Bize bu fiyatın verilmesine göz yumanlar sandıkta karşılığını alacaklar’ sözleri çok manidardır.
DEVA Partisi ilk eylem planını Tarım üzerine yapmış olup çiftçilere vereceği desteği tek tek sıralamıştır. Her zaman olduğu gibi aklın ve bilimin eşliğinde üzüm üreticilerinin ve çiftçimizin yanında olacağız dedi.
banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL