Teknoloji

17 milyar dolarlık fabrika kuracak

Güney Koreli Samsung ABD’nin Teksas eyaletinde 17 milyar dolarlık yatırımla çip fabrikası kurmayı planlıyor

17 milyar dolarlık fabrika kuracak

SamsungElectronics ABD’nin Austin şehrinde 17 milyar dolarlık bir çip fabrikası kurmayı planlıyor. Güney Koreli şirketin Texas eyalet yetkililerine gönderdiği bir evrakta bu fabrikanın 1.800 kişiye istihdam yaratacağı bilgisi yer aldı.

Belgelere göre teknoloji devi Samsung, Travis bölgesi ve Austin kentinden diğer vergi indirimlerine ek olarak 20 yıla yayılmış bir şekilde 805.5 milyon dolar vergi indirimi istedi. Samsung yaptığı başvurularda Austin kenti seçilirse yılın ikinci çeyreğinde fabrikanın yapımına başlanacağını ve fabrikanın 2023 yılının üçüncü çeyreğinde faaliyete başlayacağını söyledi.

Evrakta, Samsung’un “Bu proje son derece rekabetçi bir proje. Samsung Kore ve ABD’nin Arizona ve New York’ta bulunan fabrikalarına ek olarak üretim yapmak için bir lokasyon arayışı içerisinde” dediği bilgisi yer aldı. Samsung’un lokasyon seçiminde işgücü ve çip ekosistemine erişimin yanısıra piyasaya erişim faktörlerini de göz önünde bulundurduğu ifade edildi. Samsung’un ABD’deki müşterileri arasında Tesla, Qualcomm ve Nvidia yer alıyor.

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL